Monitorovanie obsahu elektronickej komunikácie zamestnanca predstavovalo porušenie jeho práva na súkromný život

Rozsudkom Veľkej komory Európsky súd pre ľudské práva (ďalej len „ESĽP“) vo veci: Bărbulescu proti Rumunsku pomerom hlasov jedenásť k šiestim rozhodol, že:

– došlo k porušeniu čl. 8 (právo na rešpektovanie súkromného a rodinného života, obydlia a korešpondencie) Dohovoru o ochrane ľudských práv a základných slobôd (ďalej len „dohovor“).

Prípad sa týkal rozhodnutia súkromnej spoločnosti prepustiť zamestnanca po monitorovaní jeho elektronickej komunikácie a jej obsahu počas pracovnej doby a následnej nedostatočnej ochrany práva predmetného zamestnanca na rešpektovanie súkromného života a korešpondencie zo strany vnútroštátnych súdov.

ESĽP konštatoval, že vnútroštátne súdy nenastolili spravodlivú rovnováhu medzi protichodnými záujmami strán v predmetnom spore.

Konkrétne ESĽP vyslovil, že vnútroštátne súdy neustálili, či sťažovateľ bol zamestnávateľom vopred upozornený, že jeho elektronická komunikácia v práci môže byť monitorovaná, neprihliadli ani na skutočnosť, že sťažovateľ nebol informovaný ani o spôsobe, rozsahu a stupni zásahu do jeho práva na rešpektovanie súkromného života a korešpondencie pri monitorovaní pracovných prostriedkov.

Okrem toho vnútroštátne súdy nezistili :

1) či existoval konkrétny dôvod na zavedenie monitorovania pracovných prostriedkov sťažovateľa,

2) či zamestnávateľ mohol použiť menej rušivý zásah do práva sťažovateľa na rešpektovanie súkromného života a korešpondencie

3) či mohol mať prístup k obsahu elektronickej komunikácie sťažovateľa bez toho, aby na to bol sťažovateľ vopred upozornený.

Podrobnejšie :

https://www.ustavnysud.sk/documents/10182/25351067/eslp+32.pdf/bb6e2b19-ca01-4c15-b3bc-e75e18ffdeaa