Ako si môže zamestnávateľ zabezpečiť náklady na vzdelávanie zamestnancov?

Súčasná právna úprava nezakotvuje automatický nárok zamestnávateľa na náhradu výdavkov vynaložených na vzdelávanie zamestnancov, nakoľko starostlivosť o prehlbovanie alebo o zvyšovanie kvalifikácie zamestnancov je povinnosťou zamestnávateľa, ktorá mu vyplýva zo Zákonníka práce.

Za účelom zabezpečenia takýchto výdavkov však Zákonník práce dáva zamestnávateľovi možnosť uzatvoriť tzv. kvalifikačnú dohodu v závislosti od toho, či ide o zvyšovanie alebo prehlbovanie kvalifikácie, ktoré Zákonník práce rozlišuje a upravuje odlišne.

1. Prehlbovanie kvalifikácie

O prehlbovanie kvalifikácie ide vtedy, keď prehlbovanie, udržovanie alebo obnovovanie kvalifikácie sa uskutočňuje v rámci toho istého kvalifikačného stupňa, získaného príslušným vzdelaním, t. j. ak ide o takú kvalitatívnu zmenu jednotlivých prvkov kvalifikácie zamestnanca na tej istej horizontálnej úrovni bez zmeny kvalifikačného stupňa, ktorá nepredstavuje kvalitatívnu zmenu kvalifikácie zamestnanca na vertikálnej úrovni.[Barancová, H. Zákonník práce. Komentár. 1. vydanie. Bratislava : C. H. Beck, 2010. S. 525]

V praxi ide najmä o rôzne „soft kurzy“, jazykové kurzy a pod., pri ktorých zamestnanec získa potrebné vedomosti a zručnosti na vykonávanie druhu práce dohodnutého v pracovnej zmluve, pričom však nedochádza k zvýšeniu stupňa nadobudnutého vzdelania. Ide o zdokonaľovanie profesionálnych znalostí zamestnanca, potrebných na výkon dohodnutej práce.

Zamestnávateľ je v súlade s § 154 ods. 3 Zákonníka práce oprávnený uložiť zamestnancovi zúčastniť sa na ďalšom vzdelávaní s cieľom prehĺbiť si kvalifikáciu a zároveň zamestnanec je povinný sústavne si prehlbovať kvalifikáciu na výkon práce dohodnutej v pracovnej zmluve. Účasť na takomto vzdelávaní, ktorým si zamestnanec prehlbuje svoju kvalifikáciu, sa považuje za výkon práce, za ktoré patrí zamestnancovi mzda. Na druhej strane, ak zamestnávateľ nariadi svojmu zamestnancovi účasť na takomto vzdelávaní a zamestnanec si túto povinnosť nesplní, takéto konanie zamestnanca možno považovať za porušenie pracovnej disciplíny, z ktorého vyplývajú ďalšie prípadné následky (napr. skončenie pracovného pomeru, krátenie dovolenky).

Výdavky na takéto vzdelávanie znáša v plnom rozsahu zamestnávateľ, bez nároku na ich náhradu, a to ani v prípade skončenia pracovného pomeru, bez ohľadu na dôvod, spôsob a čas jeho skončenia.

ALE : V prípade, že predpokladané náklady na prehlbovanie kvalifikácie dosahujú aspoň 1.700,- EUR, Zákonník práce pripúšťa, aby zamestnávateľ za účelom zabezpečenia nákladov na vzdelávanie zamestnanca, uzatvoril so zamestnancom tzv. kvalifikačnú dohodu (detailnejšie o kvalifikačnej dohode v bode 3.). V takých prípadoch však nemožno zamestnancovi uložiť povinnosť prehlbovať si kvalifikáciu.

2. Zvyšovanie kvalifikácie

Zvyšovaním kvalifikácie je také vzdelávanie, pri ktorom dochádza k zvyšovaniu kvalifikačného stupňa vzdelania. Tento typ vzdelávania zamestnancovi nemožno nariadiť, tým pádom sa účasť na zvyšovaní kvalifikácie nepovažuje za výkon práce, zamestnancovi za ňu nepatrí náhrada mzdy a zamestnávateľ nie je povinný zamestnancovi takéto vzdelávanie umožniť na úkor pracovného času.

Na zabezpečenie stabilizácie zamestnancov a úhrady nákladov na zvyšovanie kvalifikácie však zamestnávateľ môže so zamestnancom uzatvoriť tzv. kvalifikačnú dohodu, v ktorej si zmluvné strany podrobne upravia svoje práva a povinnosti (detailnejšie o kvalifikačnej dohode v bode 3.).

3. Kvalifikačná dohoda

Ako už bolo uvedené, zamestnávateľ môže so zamestnancom uzatvoriť dohodu, ktorou sa zamestnávateľ zaväzuje umožniť zamestnancovi zvýšenie kvalifikácie poskytovaním pracovného voľna, náhrady mzdy a úhrady ďalších nákladov spojených so štúdiom, a zamestnanec sa zaväzuje zotrvať po skončení štúdia u zamestnávateľa určitý čas v pracovnom pomere alebo mu uhradiť náklady spojené so štúdiom, a to aj vtedy, keď zamestnanec skončí pracovný pomer pred skončením štúdia.

Zamestnávateľ môže so zamestnancom uzatvoriť takúto dohodu aj pri prehlbovaní kvalifikácie, ak predpokladané náklady dosahujú aspoň 1700 eur.

Kvalifikačná dohoda sa musí uzatvoriť písomne, inak je neplatná a okrem toho musí obsahovať tieto náležitosti:

druh kvalifikácie a spôsob jej zvýšenia,

študijný odbor a označenie školy,

dobu, po ktorú sa zamestnanec zaväzuje zotrvať u zamestnávateľa v pracovnom pomere, pričom táto doba nesmie prekročiť 5 rokov a ak zamestnanec splní svoj záväzok iba sčasti, povinnosť nahradiť náklady sa pomerne zníž. Do tejto doby sa nezapočítava čas výkonu mimoriadnej služby, materskej a rodičovskej dovolenky a neprítomnosti v práci z dôvodu výkonu nepodmienečného trestu odňatia slobody a väzby, ak došlo k právoplatnému odsúdeniu.

druhy nákladov a ich celkovú sumu, ktorú bude zamestnanec povinný uhradiť zamestnávateľovi, ak nesplní svoj záväzok zotrvať u neho v pracovnom pomere počas dohodnutej doby

Zákonník práce v § 155 ods. 6 uvádza prípady, v ktorých zamestnancovi povinnosť na úhradu nákladov nevzniká:

ak zamestnávateľ v priebehu zvyšovania kvalifikácie zastavil poskytovanie pracovného voľna a náhrady mzdy, pretože sa zamestnanec bez svojho zavinenia stal dlhodobo nespôsobilý na výkon práce, pre ktorú si zvyšoval kvalifikáciu,

ak pracovný pomer sa skončil výpoveďou danou zamestnávateľom z dôvodov uvedených v § 63 ods. 1 písm. a) a b) alebo dohodou z tých istých dôvodov,

ak zamestnanec nemôže vykonávať podľa lekárskeho posudku prácu, pre ktorú si zvyšoval kvalifikáciu, prípadne stratil dlhodobo spôsobilosť vykonávať ďalej doterajšiu prácu z dôvodov uvedených v § 63 ods. 1 písm. c),

ak zamestnávateľ nevyužíval v posledných 12 mesiacoch počas najmenej šiestich mesiacov kvalifikáciu, ktorú si zamestnanec zvýšil,

ak zamestnávateľ porušil ustanovenia tohto zákona vo vzťahu k zamestnancovi, ktorý vykonáva zdravotnícke povolanie podľa osobitného predpisu, a toto porušenie bolo zistené príslušným inšpektorátom práce a právoplatne o ňom rozhodol súd.

Uvedený výpočet však nie je taxatívny a zmluvné strany si ich okruh môžu rozšíriť.

Z uvedeného vyplýva, že základným predpokladom toho, aby bolo možné zabezpečiť náhradu výdavkov zamestnávateľa vynaložených na prehĺbenie alebo zvýšenie kvalifikácie zamestnanca, v prípade skončenia pracovného skončenia pracovného pomeru, je uzatvorenie kvalifikačnej dohody (s náležitosťami a za podmienok uvedených vyššie).

V prípade akýchkoľvek otázok týkajúcich sa vzdelávania zamestnancov ako aj iných pracovnoprávnych záležitostí nás neváhajte kontaktovať.