Nárok na otcovskú dovolenku otca dieťaťa, ktoré má viac ako 1 rok

Základné východiská pracovného práva v európskom priestore, na ktoré nadväzuje zákonník práce (zák. č. 311/2001) a ktoré sa týkajú materskej a rodičovskej dovolenky, sú poskytnutie rovnosti príležitostí a rovnakého prístupu ženám a mužom na individuálne právo na materskú a rodičovskú dovolenku pri narodení alebo adopcii deťaťa.

Z ustanovení § 166 až 169 zákonníka práce vyplýva, že cieľom zákonodarcu je poskytnúť matke dieťaťa, aj otcovi dieťaťa dovolenku dvoch osobitných typov. Matke dieťaťa priznáva materskú dovolenku a rodičovskú dovolenku. Otcovi dieťaťa priznáva otcovskú dovolenku a rodičovskú dovolenku.

Ďalej z ustanovení § 166 až 169 vyplýva, že materská dovolenka sa časovo viaže na obdobie tesne pred narodením dieťaťa a po narodení dieťaťa a jej účelom je okrem iného, poskytnúť matke a dieťaťu ochranu a podmienky, aby sa matka mohla pripraviť na pôrod dieťaťa a novonarodenému dieťaťu vedela matka poskytnúť potrebnú starostlivosť.

Obdobná ochrana a podmienky sa vzťahujú aj pri prevzatí dieťaťa zo zdravotníckeho zariadenia do osobnej starostlivosti, resp. pri náhradnej starostlivosti na základe rozhodnutia súdu, prípadne pri úmrtí dieťaťa.

Z ustanovení § 166 až 169 je zrejmé, že tak ako matke je priznaná ochrana a vhodné podmienky umožňujúce starostlivosť o narodené dieťa, tak aj otcovi je priznaná ochrana a podmienky, ktoré mu umožnia starať sa o narodené dieťa.

V zmysle základných zásad pracovného práva, rovnosti príležitostí a zákazu diskriminácie, je obdobie, ktoré pracovné právo priznáva otcovi, za účelom poskytnúť novonarodenému dieťaťu starostlivosť označené ako otcovská dovolenka a v zásade ide o ekvivalent k materskej dovolenke, okrem obdobia pred pôrodom dieťaťa.

Rodičovská dovolenka je poskytnutá žene (matke) alebo mužovi (otcovi) za účelom prehĺbenia starostlivosti o dieťa. Rodičovská dovolenka sa teda nemusí priamo viazať na obdobie súvisiace s pôrodom a starostlivosťou o narodené dieťa, ale je možné ju poskytnúť až do dňa, kedy má dieťa 3 roky. V niektorých situáciách može byť vek dieťaťa ešte vyšší.

Z uvedeného následne vyplýva, že tak ako matka má materskú dovolenku časovo obmedzenú po narodení dieťaťa (28, 31, 37 týždňov a pod.), tak v zmysle zásady rovnosti má otec (muž) otcovskú dovolenku taktiež časovo obmedzenú a to od narodenia dieťaťa (rozhodnutia súdu a pod.) až po dovŕšenie 28, resp. 31, 37 týždňa dieťaťa od narodenia.

Obaja rodičia po uplynutí určeného počtu týždňov od narodenia dieťaťa už nemajú nárok na materskú dovolenku, resp. otcovskú dovolenku, avšak do dňa dovŕšenia 3 rokov dieťaťa majú nárok na rodičovskú dovolenku.

V rozhodnutí Najvyššieho súdu SR 7Sžsk/38/2021 sa uvádza: "Kasačný súd na podporu vyššie uvedeného výkladu účelu dávky poukazuje aj na znenie bodu 19 Preambuly Smernice Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2019/1158 z 20.06.2019 o rovnováhe medzi pracovným a súkromným životom rodičov a osôb s opatrovateľskými povinnosťami, ktorou sa zrušuje smernica Rady 2010/18/EÚ, v ktorom sa uvádza: „V záujme podpory rovnomerného rozdelenia opatrovateľských povinností medzi ženami a mužmi a možnosti vytvorenia puta medzi otcami a deťmi už v rannom veku detí, by sa malo zaviesť právo na otcovskú dovolenku pre otcov alebo pre rovnocenných druhých rodičov, ak sú uznaní vo vnútroštátnom práve a v rozsahu, v akom sú v ňom uznaní. Takáto otcovská dovolenka by sa mala čerpať v čase okolo narodenia dieťaťa a mala by byť jasne spojená s narodením na účely poskytovania starostlivosti.“

 

Je potrebné doplniť, že zákon o sociálnom poistení, má odlišnú právnu úpravu a podmienky poskytovania dávky materskej a "otcovskej". Zákon o sociálnom poistení je v postavení lex generalis a zákonník práce je lex specialis.

Je možná situácia, kedy je otec dieťaťa podľa zákonníka práce na rodičovskej dovolenke, a podľa zákona o sociálnom poistení je mu poskytnutá materská dávka.

Sociálna poisťovňa pri priznávaní sociálnej dávky (materského, rodičovského) nijakým spôsobom nereflektuje ani nemení pracovnoprávny vzťah tvorený ustanoveniami zákonníka práce.

S ohľadom na vyššie uvedené má zamestnanec (otec, muž), po uplynutí v zásade 28 týždňov od narodenia dieťaťa, nárok na rodičovskú dovolenku, pretože otcovská dovolenka je možná iba od času narodenia dieťaťa do uplynutia v zásade 28 týždňov od narodenia dieťaťa. Obdobný režim je priznaný aj matke dieťaťa.

 

Premene:

Zákonník práce zák. č. 311/2001 Z. z.

Zákon č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení 

dôvodová správa k zák. č. 311/2001 Z. z.

dôvodová správa k zák. č. 48/2011 Z. z.

Rozhodnutie Najvyššieho súdu SR 7Sžsk/38/2021

Smernica Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2019/1158

pondelok, 22. máj 2023