Člena poľovného združenia nie je možné vylúčiť bez riadneho odôvodnenia, ktoré má oporu v interných predpisoch združenia

Oblasť poľovníctva na území Slovenskej republiky upravuje zákon č. 274/2009 Z. z., ktorý je účinný od 01.09.2009. Prostredníctvom tohto zákona sa vytvoril komorový systém, tzv. systém záujmovej samosprávy s podmienkou členstva na výkon poľovníctva a tiež systém prísnej kontroly etického správania jednotlivých členov s tým, že podriadil výkon poľovníctva pod dozor štátnej správy. Tým pádom teda vznikla Slovenská poľovnícka komora (SPK).

Poľovnícka organizácia ako subjekt práva má samosprávny a združovací charakter, pričom výkon poľovníckeho práva je výlučne a nutne viazaný na členský princíp. Kárne konanie, ktorého výsledkom je rozhodnutie o vylúčení člena poľovníckej organizácie, je rozhodnutím zasahujúcim do práva fyzickej osoby. Na základe uvedeného, rozhodnutia poľovníckej organizácie nemôžu byť vylúčené zo súdneho prieskumu. Funkčne príslušným súdom v tomto prípade, ak hovoríme o preskúmaní zákonnosti rozhodnutia orgánu poľovníckej organizácie (napr. o vylúčení člena), je krajský súd, v obvode ktorého sa nachádza sídlo poľovníckej organizácie.

Poľovnícka organizácia pri svojom založení registruje svoje stanovy na okresnom úrade. Tieto je zároveň povinná dodržiavať. Stanovy poľovníckej organizácie musia byť v súlade so stanovami SPK, s jej internými predpismi a samozrejme so všeobecne platnými právnymi predpismi.

Je bežnou praxou, že návrh na vylúčenie člena poľovníckej organizácie podáva Výbor, člen má možnosť sa ku skutočnostiam, pre ktoré má byť vylúčený vyjadriť. Následne o jeho vylúčení rozhoduje členská schôdza.

Rozhodnutie členskej schôdze sa považuje za rozhodnutie správneho orgánu. Ak má vylúčený člen za to, že bol neoprávnene alebo nezákonne vylúčený z poľovníckej organizácie, môže podať na súd žalobu o preskúmanie tohto rozhodnutia, a to do 2 mesiacov odo dňa oznámenia rozhodnutia o vylúčení.

Rozhodnutie o vylúčení musí obsahovať náležitosti v zmysle Správneho poriadku, a to výrok, odôvodnenie a poučenie o možnosti podať opravný prostriedok. Podotýkame, že v prípade, ak rozhodnutie o vylúčení obsahuje nesprávne poučenie alebo ho neobsahuje vôbec, lehota na podanie žaloby o preskúmanie zákonnosti rozhodnutia je 3 mesiace odo dňa oznámenia rozhodnutia.

Vylúčenie člena poľovníckej organizácie resp. zrušenie členstva je v podstate administratívnym trestaním v rámci tzv. disciplinárnych deliktov. Ide o vyvodenie zodpovednosti za porušenie povinností či už zákonných alebo interných. Vo vzťahu k rozhodnutiam správnych orgánov ukladajúcich sankcie osobám za ich protiprávne správanie, sa uplatňuje Odporúčanie výboru ministrov R(91)1 o správnych sankciách. Účelom jeho prijatia bolo vymedziť princípy pre vyvodzovanie administratívnoprávnej zodpovednosti a tým ochrániť súkromnú osobu. Odporúčanie zakotvuje princíp legality, zákaz retroaktivity, princíp ne bis in idem, princíp postihu za protiprávne konanie v primeranej lehote, princíp, aby konanie o delikte bolo ukončené rozhodnutím, povinnosť dokazovania správneho orgánu, princíp preskúmateľnosti rozhodnutia, zároveň špeciálne procesné princípy, medzi ktoré, okrem iných, patrí aj právo, aby rozhodnutie o uložení sankcie bolo riadne odôvodnené.

Judikatúra Európskeho súdu pre ľudské práva hovorí o tom, že Dohovor o ochrane ľudských práv a základných slobôd sa uplatňuje nielen na vyvodzovanie trestnoprávnej zodpovednosti, ale aj pri postihu fyzických a právnických osôb za správne delikty.

Odôvodnenie rozhodnutia je jeho podstatnou náležitosťou. V prípade, že rozhodnutie neobsahuje riadne odôvodnenie, súd ho zruší a vec vráti správnemu orgánu (poľovníckej organizácii) na nové konanie.

Čo však v praxi znamená riadne odôvodniť rozhodnutie?

V rozhodnutí musí byť uvedené presné znenie porušenia interných alebo všeobecne záväzných právnych predpisov. V opačnom prípade by bol porušený princíp legality a zároveň princíp nullum crimen sine lege, nulla poena sine lege (žiadny trestný čin bez zákona, žiadny trest bez zákona). Porušenie povinnosti resp. konkrétneho ustanovenia stanov alebo iného právneho predpisu musí byť uvedené jednoznačne aj z hľadiska preskúmania zákonnosti a postupu rozhodnutí súdom.

Poľovnícka organizácia nemôže vylúčiť svojho člena len na základe subjektívnych pocitov resp. nesympatii. V zmysle ustálenej judikatúry musí rozhodnutie o vylúčení člena poľovníckej organizácie obsahovať popis skutku, to za čo konkrétne bol člen vylúčený, konkretizáciu porušenej povinnosti s odvolávkou na ustanovenie interného alebo všeobecne platného právneho predpisu. Toto musí byť uvedené vo výrokovej časti rozhodnutia, nestačí keď to bude uvedené len v odôvodnení rozhodnutia. V opačnom prípade pôjde o nezákonné rozhodnutie.

Z uvedeného vyplýva, že v prípade, ak sa koná členská schôdza poľovníckej organizácie, na ktorej sa orgány rozhodnú, že budú rozhodovať o vylúčení člena združenia, bez toho, aby sa vylučovaný člen k tomu mohol vyjadriť, resp. využiť riadne opravné prostriedky a v prípade, že sa nedopustil porušenia zákonných alebo interných predpisov, nemožno považovať rozhodnutie o vylúčení za zákonné.