Stretnutia rodinného kruhu
Čoraz väčší počet rodín v ohrození a detí v inštitúciách volá po zmene filozofie práce s rodinou a po hľadaní nových zdrojov a ciest, ako jej pomôcť zostať spolu. Jedným z nich je aj model Stretnutí rodinného kruhu (SRK), ktoré spoločnosť Úsmev ako dar zaviedla na Slovensku do praxe. Vo svete ide o zaužívaný model sociálnej práce s ohrozenou rodinou, ktorého cieľom je zmobilizovať a zaktivizovať prirodzenú podpornú sieť okolo dieťaťa. Tento spôsob práce so širokou rodinou a inými do života dieťaťa zaangažovanými ľuďmi vychádza z predpokladu, že rodina sama najlepšie pozná svoju situáciu a možnosti, no často iba potrebuje posilnenie, potvrdenie nezastupiteľnej úlohy v živote dieťaťa, podnet na iniciatívu a pomoc pri obnovení narušených vzťahov.
Úsmev ako dar začal pracovať s modelom Stretnutí rodinného kruhu pred 12 rokmi. Odvtedy sa mu podarilo zorganizovať Stretnutie rodinného kruhu pre 180 rodín, ich úspešnosť je viac ako 92 percent. Stále však nie sú samozrejmou súčasťou systému. Tomu, ako to zmeniť, sa venovala medzinárodná odborná konferencia Prínos konferenčného modelu práce s rodinou, ktorá bola určená pre profesionálov, ktorí pracujú s ohrozenými deťmi, mladými ľuďmi a ich rodinami v oblasti sociálneho a psychologického poradenstva, sociálno-právnej ochrany detí a sociálnej kurately, sociálnych služieb, terénnej sociálnej práce, komunitnej práce, ako aj profesionálov z oblasti justície, školstva, zdravotníctva, polície, komunálnej práce a všetkým, ktorí sa zaujímajú o efektívne spôsoby práce s rodinou.
Model Stretnutí rodinného kruhu odbremeňuje preťažených sociálnych pracovníkov od jednostranných závažných rozhodnutí, ktoré musia často urobiť bez možnosti hlbšieho poznania fungovania širšieho rodinného systému. Hoci zodpovednosť za riešenie problémov zostáva na rodine a jej blízkych, dôležitú úlohu v procese zohrávajú práve sociálni pracovníci a ostatní zainteresovaní profesionáli.
Viac podrobnosti :
https://www.usmev.sk/rodinna-konferencia-stretnutie-rodinneho-kruhu/
https://www.usmev.sk/zodpovednost-za-osud-ohrozeneho-dietata-uz-nemusi-niest-jeden-clovek/